CHMELDA.CZ

Ahoj chmelaři, chmelníci, ochmelkové a noví zájemci o sklizeň našeho zeleného zlata!
Opět nás čekají zelené chmelnice v Čechách. Organizujeme chmelové brigády pro studenty již od roku 1991 a nějak nám zelené zlato prostě přirostlo k srdci. Pojďte s námi podpořit životadárný lupulín – žlutý prášek ve chmelových šiškách, základ výborného českého piva.

ČASTÉ DOTAZY KE CHMELOVÉ NABÍDCE A KE SKLIZNI SAMOTNÉ - třeba pomohou naše odpovědi:

Podmínka: 18 let až 26 let

Chmelová střediska (farmy) = místa, kam můžete jet s námi sklízet chmel.

Začátek sklizně = neumíme teďka říct přesné datum, závisí to na zralosti chmele a na počasí. Přesný termín nástupu vám písemně sdělíme aspoň 5 - 3 dny před nástupem (menší farmy obdrží sms + mail, větší farmy obdrží mail + dopis, který dostanete poštou domů). Až budeme vědět přesné termíny nástupu na sklizeň tak je najdete také na naše facebooku.

Předpoklad: NÁSTUP na sklizeň pro všechny chmel. střediska (farmy)=je zatím mezi 15.8.-27.8.,

Konec sklizně = závisí na délce sklizně dané farmy, na termínu nástupu, na výkonu, množství chmele. Klidně počítejte s koncem kolem 15/9, počasí dělá někdy divy. Zařiďte si omluvu ve škole nebo i zápis do vyššího ročníku, nemůžeme vás ze sklizně poslat dříve - a letos opravdu více než kdy jindy MUSÍTE být do konce sklizně !!!

Doprava = z Ostravy a okolí společně busem nebo společně vlakem II.tř., pokud nejste z Ostravy a okolí individuálně na vlastní náklady, nebo pak na domluvě.

Ubytování, úrazové pojištění = zdarma. Bude dobře, když si vezmete vlastní spací pytel, ale není to nutné. Ubytovny turistického charakteru, pokoje po více lidech.

Strava = zajišťujeme pro vás celodenní jídlo (4-5x denně), přispíváte si jen 40 Kč/den!!! Vezměte si ešus-misku, hrnek na pití a jídelní příbor.

Předpokládaná délka sklizně/pobytu = plánovaný počet dnů práce, za jak dlouho byste měli sklizeň stihnout. Pobyt = délka sklizně+den příjezdu+den odjezdu+případně nepracovní déšť. Jedete s námi na celou dobu pobytu – může to být o něco víc (směny navíc se proplácejí) i míň než je předpoklad, ale NELZE ODJET ZE SKLIZNĚ DŘÍVE než je sklizeň na zemědělském podniku zcela UKONČENA!

Typ a délka směny, doba práce = směna je doba práce (=čistý počet odpracovaných hodin za směnu) + neplacené přestávky v práci Např. denní 1x13,5 (12 hod práce) = znamená denní 13,5hod směnu, ve které je 12 hod práce+1,5 hod neplacené přestávky

Rozdělení do tříd = rozdělení do 2 a 3 tříd bude provedeno až na farmě.
3.třída: těžší práce (veškeré strhávání chmele na chmelnicích + navěšování chmele do česacích strojů).
2.třída: lehčí manuální práce na česačce i na chmelnici (válečky, pasy, odpad, vlečka, sušárna, úklid, pytlování, vážení aj.).

Peníze- Hrubá odměna je součtem cílové prémie + pohyblivé složky + základní složky.
Cílová prémie = 1000 Kč. Je vyplacena jen těm zaměstnancům, kteří v daném středisku (farmě) pracují od začátku do úplného konce sklizně chmele.Těm zaměstnancům, kteří nastoupí později, ale dokončí sklizeň, se počítá adekvátní část cílové odměny. Zaměstnanci, kteří sklizeň nedokončí, nedostávají nic.
Pohyblivá složka = Závisí zcela na kvalitě vašeho výkonu. Při nižším výkonu se složka snižuje, při vyšším zvyšuje. Výše je denně sledována vedoucím na výkaze práce, za dané středisko musí být suma peněz na pohyblivé složky, vyplacena.
Základní složka = Závisí na počtu hodin práce za směnu a počtu odpracovaných směn.
Čistého = od hrubé odměny se odečte daň ze mzdy, můžete uplatnit slevu na dani na poplatníka. Co je v daném měsíci nad slevy, podléhá zdanění 15% podle zákona o dani z příjmu. Sociální ani zdravotní pojištění se na základě dohody o provedení práce pro přímého zaměstnavatele neodvádí. Z čisté mzdy zaplatíte sjednaný příspěvek 40 Kč/den (strava) a daň ze mzdy (závisí na podepsání daňového prohlášení a uplatnění slevy na dani).

Dočesná – tradiční zábava ke zdárnému ukončení sklizně, je na naše a zemědělcovy náklady.

Kolik Vás může jet – jednotlivci i celé party kamarádů. Pošleme vám e-mailem nebo poštou dohodu o provedení práce, nebo si ji můžete stáhnout na stránkách www.chmelda.cz. Podepsat a poslat ji musíte již normální poštou, aby podpis byl originál. Pokud jste parta kamarádů, pošlete dohody najednou nebo přiložte lístek, kdo s kým nutně musí jet, abychom Vás zařadili na stejnou farmu a netrhali vám nevědomky partu.

Kolik farem si vybrat - z nabídky si vyberte aspoň 2 farmy. První farma může být již obsazena, tak ať máme možnost vás zařadit na druhou farmu v pořadí.

Přečtěte si pozorně dohodu o provedení práce a vypište ji osobně, čitelně (nejlépe v PC nebo hůlkově) a z druhé strany se podepište za zaměstnance.
V dohodě se vypisuje:
1) vaše údaje (jméno, příjmení, RČ, bydliště…….),
2) VLASTNORUČNÍ podpis,
3) napište na kus papíru vámi vybrané farmy (aspoň dvě), papír přidejte do obálky k dohodě,
4) pokud si vyberete práci na PLOŠINÁCH ve výšce je potřebné si zajistit potvrzení od lékaře (potvrzení vám na sklizni na základě účetního dokladu od lékaře PROPLÁTÍME do výše 300 Kč !!!).
Formulář pro lékaře vám v případě zájmu o práci na plošinách pošleme mailem.

Vypsanou dohodu (2x) pošlete obratem poštou na adresu uvedenou nahoře v dohodě o provedení práce. Jakmile nám dohoda o provedení práce přijde a umístíme vás na vybranou farmu, tak vám pošleme kopii dohody podepsanou za zaměstnavatele poštou domů. Dohoda je platná od okamžiku podpisu za zaměstnavatele i zaměstnance. Platí z ní tedy i storno poplatky, pokud budete muset od dohody odstoupit.
Pak již čekejte těsně před nástupem dopis + mail s termínem nástupu na chmel.

PÍSEMNÝ NÁBOR ZAČÍNÁ OKOLO 20.5., OSOBNÍ NÁBOR na základě předem domluvené osobní schůzky na tel. č. 602 487 851Volejte, pište, nábor na letní sklizeň chmele začal !
Rychlý kontakt: chmelzborilova@seznam.cz, +420 602 487 851.
Jak se žije na chmelu

Máte představu o práci na chmelu a co od ní můžete očekávat? Viděli jste film „Starci na chmelu“? Tak přesně takhle chmel nefunguje. Romantiky si užijete dost, práce, ubytování i výdělek jsou však dnes úplně jiné.
Odkazy

Fotky z jarních i letních chmelů
http://chmeldasa.rajce.idnes.cz


Kontaktní údaje: chmelzborilova@seznam.cz, chmelurbancova@seznam.cz